تعلیم و تربیت اسلامی ،آسیب شناسی سایبری، تغذیه و سلامتی ،روش های نوین تدریس و روابط انسانی

۱۳ مطلب در آذر ۱۳۹۱ ثبت شده است

چگونه کتاب یا مقاله بنویسیم؟

اکثر افراد در نوشتن مشکل دارند، چرا؟ اکثر افراد در حرف زدن استادند و ساعت ها با دوستان خود حرف می زنند و حرف کم نمی آورند! چرا؟

جواب این دو سال راز معمای نویسندگی است،که هر کس با دانستن آن می تواند قدرت نویسندگی خود را بشناسد و آن را در راه انتشار افکار خود بکار بگیرد.

اول سوال دوم را جواب می دهم چرا زیاد حرف می زنیم اما کمتر می نویسیم یا می توانیم بنویسیم؟ موقع حرف زدن ذهن انسان با سرعت بالایی مطالب را پردازش و در اختیار زبان قرار می دهد و با هر حرفی ،حرفی جدیدی به ذهن می رسد و به قولی حرف حرف را می آورد.یعنی ذهن در حالت سیالی توان تولید مطلب را دارد اما پردازش طولی ذهن نیازمند مداومت در کار و پردازش است که باید بدون وقفه باشد.

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
علی تقی زاده

تأثیر میوه‌ها و سبزیجات بر عقل از دیدگاه اسلام

 الف : روغن (چرب کردن پوست)

امام علی علیه‌السلام می‌فرماید: روغن ، پوست را نرم می‌سازد و مغز را رُشد می‌دهد .(ری شهری ،1384 ،ج 1،ص 243)

امام صادق علیه‌السلام:روغن بنفشه، مغز را تقویت می‌کند .(همان منبع، 245)

  ب:کدو

 پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏اله‏و‏سلم  در سفارش به علی علیه‌السلام : ای علی! بر تو باد [خوردن] کدو . آن را بخور که مغز و عقل را زیاد می‌کند .(همان منبع، 247)

 امام علی صلی‏الله‏علیه‏و‏اله‏و‏سلم  کدو بخورید زیرا مغز را افزون می‌کند پیامبر خدا به کدو علاقه داشت.( همان منبع ،ج2،ص 429)

پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏اله‏و‏سلم : بر شما باد [خوردن] کدو؛ زیرا بر عقل می‌افزاید و مغز را بزرگ می‌کند.(همان منبع،ج2،ص 427)

     برگرفته از کتاب"تغذیه و تعلیم و تربیت از دیدگاه قرآن و روایات"

 

موافقین ۱ مخالفین ۰
علی تقی زاده

استفاده از هنر در تدریس

 در این بخش مفاهیم را با تصاویر و رنگ گویا تر می‌کنیم و سعی می‌کنیم برای هر مفهومی مصداقی ارائه کنیم تا راحت تر به ذهن سپرده شود و قابل فهم شود. به صورت کلی انسان برای یادگیری همیشه تلاش می‌کند تا مفاهیم را به شکل عینی درآورده به یاد بسپارد. حتی این عینی می‌تواند به صورت تخیلی باشد تا واقعی. قبل از استفاده از ابزارها برای شناخت بیشتر مفاهیم اشکال و رنگ‌ها و خطوط به سراغ هنر می‌رویم .

بر گرفته از کتاب فرایند منطقی آموزش

 

موافقین ۰ مخالفین ۰
علی تقی زاده

ارزیابی قدرت تحلیل و توان نویسنده‌ها

یکی از بهترین ابزار ما جهت ارزیابی توانایی نویسنده یا طراح نقشه ذهنی همین طبقه بندی مطالب است. توانایی افراد مختلف در طبقه بندی دقیق و منطقی متفاوت است و ما می‌توانیم توانایی افراد را ارزیابی کنیم.

اگر مطالب یک نویسنده را به شکل نقشه ذهنی در بیاوریم می‌توانیم از همبستگی مطالب و ارتباط و نظم و طبقه بندی مطالب توان نویسنده را برآورد کنیم و همچنین کتاب مورد نظر را ارزیابی کنیم و ببینیم که تا چه حد دقیق و یا بدون سازماندهی هست. به طور مشخص افراد توانمند از نظر تحلیل مطالب و طبقه بندی موضوعات دارای توانایی ویژه هستند و ... 

...

...

و از این طریق به قدرت طبقه بندی افراد پی برده و در صورت نیاز به اصلاح آن بپردازیم.

بر گرفته از کتاب فرایند منطقی آموزش


موافقین ۰ مخالفین ۰
علی تقی زاده

نقشه ذهنی ، نقشه مفهومی ، مهندسی ضمیر یا فکر نگار چیست؟

 

نقشه ذهنی ابزاری ساده برای تجسم کردن است که به شما در یادگیری و تفکر ماهرانه کمک می‌کند. نقشه ذهنی یک طرح گرافیکی برای نمایش افکار، ایده‌ها، کارها و دیگر مواردی ست که با کلمه کلیدی نقشه رابطه دارند. از نقشه ذهنی برای تولید، تجسم، ساختاربندی و طبقه بندی ایده‌ها استفاده می‌شود؛ همچنین در تحصیل، سازمان دهی، حل مسائل و تصمیم گیری‌ها نیز می‌تواند بسیار موثر باشد. استفاده از نقشه ذهنی مؤثرترین راه برای تبدیل افکار ساماندهی نشده و پراکنده‌ی شما به ساختاری منسجم و نقشه دیداری است. 

موافقین ۰ مخالفین ۰
علی تقی زاده

آموزش روش های نوین تدریس

بر اساس طرح آینده پژوهی در تعلیم و تربیت، کتاب حاضر دومین اثر در این زمینه است که پایه دوم طرح مثلث تربیتی محسوب می‌شود؛ مثلث تربیتی عبارت است از آماده سازی زمینه تربیت (با کتاب، تغذیه و تعلیم و تربیت) ایجاد فرایند منطقی آموزشی با اثر حاضر و چشم دل که در اثر بعدی به آن خواهیم پرداخت ان‌شاءالله. 

موافقین ۰ مخالفین ۰
علی تقی زاده

اهمیت تصاویر دو و سه بعدی در آموزش و یادگیری

 

حال با توجه به این مقدمات در زمینه عینی کردن مباحث آموزشی، به اضافه کردن تصاویر و فیلم‌های آموزشی به نقشه ذهنی خود می‌پردازیم. 

موافقین ۰ مخالفین ۰
علی تقی زاده

عرقیات گیاهی ،طبیعت و خواص آن‌ها

عرق پونه: طبیعت خنک

ضد نفخ ضد باکتری جلوگیری از استفراغ و ضعف معده و سو ء هاضمه آرام بخش مفید جهت پر ادراری و بی اختیاری ادرار.

عرق بید مشک: طبیعت خنک

 مقوی قلب و مغز و معده تسکین دهنده سر درد و دردهای عضلانی خون ساز آرام بخش

موافقین ۰ مخالفین ۰
علی تقی زاده

خواص عسل ها

عسل بابونه

برای التهاب مغز، احتقان ریوی، انواع ورم‌ها، کاهش تب، میگرن، سردرد، آرتروز، کاهش حساسیت، ضد درد، تسکین دردهای دوران پریود، ناراحتی‌های زنانه و یائسگی، آلرژی‌ها، فشار خون، دردهای استخوانی، آرام بخش، بر طرف کننده سرگیجه، سوء هاضمه، ضد اسپاسم، ناراحتی‌های کبد، ناراحتی‌های روده، درد و ورم مثانه، ورم طحال، معده درد، بی خوابی، ناراحتی‌های ریه، دفع کرم کدو در کودکان، سرما خوردگی، رماتیسم، غلظت خون، نفخ معده، ضد عفونی دهان و دندان، شستشو و پانسمان زخم‌ها، تقویت سیستم ایمنی بدن، تقویت مغز و حافظه، ترشح شیر در خانم‌های شیرده، ورم پرستات، زخم‌های دهان و کولیت مفید است.

موافقین ۰ مخالفین ۰
علی تقی زاده

آماده سازی انسان برای تعلیم و تربیت

این کتاب در راستای آماده سازی انسان برای  تعلیم و تربیت  نگاشته  شده است. این کتاب به ابعاد وجودی انسان و تأثیر تغذیه بر آن می‌پردازد. در بخش اول جسم انسان و در بخش دوم به قوای عالی انسان توجه شده است .بخش اول، شامل سه فصل اول دوم و سوم کتاب و بخش دوم شامل فصل چهارم کتاب است و در فصل آخر به خطرات و تهدیدات غذایی جهان مدرن پرداخته شده است. در فصل اول به منابع تغذیه می‌پردازد  و خواننده را با منابع تغذیه‌ی گیاهی ،حیوانات ، عسل و آب و همچنین با انواع غذاها و خواص و ویژگی‌های آن  آشنا می‌شود . در فصل دوم با عنوان انسان و تغذیه ،خواننده را با ویژگی‌های خود آشنا می‌سازد  و می‌کوشد از زوایای مختلف به نیازهای تغذیه‌ای انسان توجه کند و در شناخت طبیعت و مزاج انسان یاری کند تا خواننده بتواند با ویژگی‌های خود آشنا شده و بر اساس آن به تغذیه بپردازد.

     

موافقین ۰ مخالفین ۰
علی تقی زاده

یادگیری خالص وجود ندارد!

کودک از زمانی که آموختن را آغاز می‌کند تمامی واژه‌های خود را از تصاویری که می‌بیند یاد می‌گیرد وقتی برای اولین بار مداد را در دست می‌گیرد و می‌خواهد بداند، آن شی چیست؟ مداد را در دست می‌گیریم و به او می‌گوییم این مداد است قصد ما آموزش تصویری مداد است که در دست داریم. کودک مداد را همراه با اندازه، رنگ و دستی که گرفته به همراه صدای آموزش دهنده یاد می‌گیرد؛ یعنی برای آموزش مداد، او فضایی را در ذهن ایجاد می‌کند و همه عناصر را چه بخواهیم و چه نخواهیم یاد می‌گیرد. او از مداد یک تابلوی نقاشی حتی فراتر از آن را می‌فهمد که در آن مجموعه از عناصر مثل دست مربی، پشت زمینه مداد، صدای مربی، شکل مداد، رنگ مدا، بوی موجود در فضا و نور فضا و سایر موارد همراه با مداد، در ذهن اش ثبت می گردد.

موافقین ۰ مخالفین ۰
علی تقی زاده

تغذیه و تعلیم و تربیت از دیدگاه قرآن و روایات

 

آیا تغذیه بر تعلیم و تربیت انسان تاثیر دارد؟


چگونه براساس طبع و خواص گیاهان و براساس شناخت از خودخمیده

غذا بخوریم و حافـظه قـوی داشته باشیم؟
غـذاهای مفید و موثر بر ابـزارهای شناختـی  کدام اند؟
حواس
عقل
دل


غذاهای مضرر کدامند؟
کتابی مفید برای  اساتید،معلمان ، دانشجویان ،دانش آموزان و همه خانواده ها


خواندن و استفاده از کتاب را پیشنهاد می کنیم

برای خرید کتاب با شماره تلفن  6616609-0251

تماس بگیرید یا خرید اینترنتی کنید http://bqbashir.ir

قیمت 5000تومان

موافقین ۰ مخالفین ۰
علی تقی زاده

ایده ای بر گرفته از قرآن

 

فرایند منطقی آموزش Mindmapper 2012

 

نویسندگان        و         اساتید
  مدرسان          و        معلمان
  دانشجویان        و         دانش آموزان


آموزش  نرم افزار طراحی مفاهیم ذهنی و ایجاد تصاویر و فیلم های سه بعدی و پویا نمایی

برای ارایه مطالب در کـلاس درس، سمیـنارها و همـایش ها
تهیه نمـودارهای نقشه ذهنـی از مـطالبی که ارایه می کنید
تهیه نـقشه ذهنـی برای یادگیـری مـاندگـار ، بـهتر و عمیـق تر


اگر دوست دارید بنویسید و در نوشتن مشکل دارید
در کمترین زمان مقــاله، پایان نــامه و کتـاب بنویسید
اگرمی خواهید محتـوای الکـترونیکی تهیه کنید
اگر می خواهید کارهای تحقیقـاتی خود را در فضـای مجـازی سریع و دقـیـق و مـرتب انجام دهید
اگر می خواهید مطـالب ارایه شده را به راحتی در سایت یا وبـلاگ خود قرار دهید
اگر می خواهید میزان خـلاقیت دانش آمـوزان و بچه هـای خود را افزایش دهید
خواندن و استفاده از این کتاب را پیشنهاد می کنیم

برای خرید کتاب با شماره تلفن  6616609-0251

تماس بگیرید

قیمت 7000تومان


موافقین ۰ مخالفین ۰
علی تقی زاده